Home Breaking News / ତାଜା ଖବର ଖାଲି ପେଟରେ ଖାଆନ୍ତୁ ମେଥି, ଦୁରେଇ ରହିବ ଏହି ସବୁ ରୋଗ

ଖାଲି ପେଟରେ ଖାଆନ୍ତୁ ମେଥି, ଦୁରେଇ ରହିବ ଏହି ସବୁ ରୋଗ

by Times One Odia
Share with
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

ଆପଣଙ୍କ କିଚେନରେ ଏପରି ଅନେକ ଜିନିଷ ରହିଥାଏ ଯେଉଁଥିରେ ଉପସ୍ଥିତ ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ଆପଣଙ୍କୁ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ। ମେଥି ଦାନା ମଧ୍ୟ ସମାନ ଗୁଣରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ। ମେଥି ଦାନା ନିୟମିତ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା କମିଯାଏ। ଏହା ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ପୁଷ୍ଟିକର ତତ୍ତ୍ୱରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ମେଥି ଦାନାରେ ଫାଇବର, ଭିଟାମିନ୍ ଏ ଏବଂ ଭିଟାମିନ୍ ଡି ଭରପୂର ରହିଥାଏ। ମେଥିରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର ଫାଇବର ରହିଥାଏ। ଏହା ହଜମକୁ ଉନ୍ନତ କରିଥାଏ ଏବଂ ଶରୀରରେ ଜମା ହୋଇଥିବା ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥକୁ ବାହାର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ବଲ୍ଡ ସୁଗାର ଲେବଲ୍ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ହୋଇଥାଏ। ତେବେ ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ ଉପାୟରେ ମେଥି ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କୁ ଅଧିକ ଲାଭ ମିଳିଥାଏ।

ଏହି ପ୍ରକାରେ କରୁନ୍ତୁ ମେଥି ସେବନ:

ମେଥି ଦାନା ଏବଂ ମହୁ:

ମେଥି ଏବଂ ମହୁ ଖାଇବା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ। ଏହା ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ମହୁକୁ ଇମ୍ୟୁନିଟି ବୁଷ୍ଟର ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏହା ଶରୀରରେ ଥିବା ପ୍ରଦାହକୁ ଦୂର କରିଥାଏ। ଏହା କ୍ୟାଲୋରୀ କମ୍ ହୋଇଥାଏ, ଯାହା ଓଜନ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ମେଥିକୁ ଗ୍ରାଇଣ୍ଡ କରି ଗୁଣ୍ଡ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏକ ଚାମଚ ମହୁ ମିଶାଇ ଏହାକୁ ଖାଆନ୍ତୁ ।

ଗଜା ହୋଇଥିବା ମେଥି:

ଗଜା ହୋଇଥିବା ମେଥି ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ଲାଭ ମିଳିଥାଏ। ଏକ ଷ୍ଟଡି ଅନୁଯାୟୀ ଗଜା ମେଥିରେ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ଅଧିକ ରହିଥାଏ। ଏହା ସହଜରେ ହଜମ ହୋଇଯାଏ। ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ ଖାଲି ପେଟରେ ଏହାକୁ ଭୋଜନ କରନ୍ତୁ।

ମେଥି ପାଣି:

ଓଜନ କମାଇବା ପାଇଁ ସକାଳେ ଖାଲି ପେଟରେ ମେଥି ପାଣି ପିଇ ପାରିବେ। ଏଥି ପାଇଁ ଏକ ଚାମଚ ମେଥିକୁ ରାତିରେ ପାଣିରେ ଭିଜାନ୍ତୁ। ସକାଳେ ଏହାକୁ ଛାଣି ତାହାର ପାଣିକୁ ପିଅନ୍ତୁ।

related posts

Leave a Comment