Home Breaking News / ତାଜା ଖବର ଗାନ୍ଧୀ ଜୟନ୍ତୀରେ ଉଦ୍‌ଘାଟନ ହେବ ସମସ୍ତ ସ୍କାର୍ଟ ସ୍କୁଲ , ସାଂସଦ କାର୍ଯ୍ୟ ବୁଲି ଦେଖିଲେ

ଗାନ୍ଧୀ ଜୟନ୍ତୀରେ ଉଦ୍‌ଘାଟନ ହେବ ସମସ୍ତ ସ୍କାର୍ଟ ସ୍କୁଲ , ସାଂସଦ କାର୍ଯ୍ୟ ବୁଲି ଦେଖିଲେ

by Times One Odia
Share with
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

ଫୁଲବାଣୀ(ସୁନୀଲପଟନାୟକ): କନ୍ଧମାଳ ଜିଲ୍ଲାରେ ସ୍କାର୍ଟ ସ୍କୁଲ କାମ ଯୋରସୋରରେ ଚାଲିଛି। ଅଧିକାଂଶ ସ୍କୁଲ କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ ପ୍ରର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପହଞ୍ଚି ଗଲାଣି। କେବଳ ଉଦ୍‌ଘାଟନକୁ ଅପେକ୍ଷା । ଆସନ୍ତା ଅ6କ୍ଟ। ବର ୨ଗାନ୍ଧୀ ଜୟନ୍ତୀ ଅବସରରେ କନ୍ଧମାଳ ଜିଲ୍ଲାର ସମସ୍ତ ୧୦ଟି ସ୍ମାର୍ଟ ସ୍କୁଲ ଉଦଘାଟନ ହେବ । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଭରଚ୍ୟୁଆଲ ମାଧ୍ୟମରେ ଉଦଘାଟନ କରିବେ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି ।
ମଙ୍ଗଳବାର କନ୍ଧମାଳ ସାଂସଦ ଡ଼.ଅଚ୍ୟୁତ ସାମନ୍ତ ଫୁଲ ବାଣୀର ଏଜେ ଓ ହାଇସ୍କୁଲବୁଲି ଦେଖି ଖୁସି ବ୍ୟକ୍ତ କରିଥିଲେ। ଶିକ୍ଷାର ବିକାଶପାଇଁ ସରକାର ବଦ୍ଧପରିକର ବୋଲି କହିଥିଲେ ସାଂସଦ ଡ .ସାମନ୍ତ । ସେହିପରି ହାଇ ସ୍କୁଲର ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକ ଓ ଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିବା ସହ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ନିଷ୍ଠା ଓ ଆନ୍ତରୀକତା ରସହ ଗୁଣାତ୍ମକ ଶିକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ କରିବା ଉପରେ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ । ସାଂସଦଙ୍କ ସହ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡିଆରଡିଏ ବିଶ୍ଵରଂଜନ ନାଏକ, ମୁନିସପାଲିଟ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ ବଳଦେବ ବେହେରା ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

କନ୍ଧମାଳ ଜିଲ୍ଲାରେ ରାଜ୍ୟସରକାର ପ୍ରଥମ ପ୍ରର୍ଯ୍ୟାୟରେ୧୦ଟି ସରକାରୀ ଉଚ୍ଚବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ସ୍ମାର୍ଟ ସ୍କୁଲ ଭାବେ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ସେଗୁଡିକ ହେଲା ଫୁଲବାଣୀ ସହରରଏଜେ ଓ ହାଇସ୍କୁଲ,ଗାଲର୍ସ ହାଇସ୍କୁଲ, ଫିରିଙ୍ଗିଆ ବ୍ଳକରନେ ଡି ପଦର. ଖଜୁରୀପଡ଼ାର ଦୁତି ପଡ଼ା ବାଲିଗୁଡ଼ା, ଦାରିଙ୍ଗବାଡିର ସିମନବାଡି, ବୁଡ଼ା ଗୁଡ଼ା, ରାଇକିଆ ବିଜୟ ହାଇସ୍କୁଲ, ଜି.ଉଦୟଗିରିର ଗାର୍ଲସ ହାଇସ୍କୁଲ ତୁମୁଡିବନ୍ଧ ହାଇସ୍କୁଲ,ଆଦିଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ।,
ଏହାପରେ ଏହି ସ୍କୁଲଗୁଡ଼ିକର ରୁପାନ୍ତରଣକାର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଜୋରସୋରରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ।କ୍ଲାସ
ରୁ ମ ଗୁଡିକ ସ୍ମାର୍ଟ ହୋଇଥିବା ସହ କ୍ଲାସ ରୁ ମରେ ଏଲଇଡିଟିଭି, ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଚେୟାର ଟେବୁଲ, ଫ୍ୟାନ, ଲାଇଟ, ସିଲଙ୍ଗ, ଆଦି ନାମୀଦାମୀ ଉପକରଣ ଲଗାଯାଇଛି। ଏଥି ସହିତ ସ୍କୁଲର ଅଫିସ ରୁମ.ଲାବରୁ ମ’ ଲାଇବ୍ରେରୀରୁ ମଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଶୈଳୀରେ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଛି । ପିଲାଙ୍କ କଂପ୍ୟୁଟର ଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ନୂତନ କଂପ୍ୟୁଟର ମଧ୍ୟ ଅଣାଯାଇଛି। ଏଥି ସହ ନୂତନ ଶୌଚାଳୟ ମଧ୍ୟ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଥିବାବେଳେ ସୁନ୍ଦର ବଗିଚା, ପାଚେରୀ, ଓ ଗେଟ ଆଦି ନିର୍ମାଣ ହୋଇଛି। ଏଥିପାଇଁ ଗୋଟିଏ ଗୋଟିଏ ସ୍କୁଲରେ କୋଟିଏରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ କରାଯାଇଛି। ଏ ସବୁ ସ୍ମାର୍ଟ ହାଇସ୍କୁଲରେ ଉନ୍ନତମାନର ଶିକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବା ସହ ସେମାନଙ୍କୁ ସ୍ମାର୍ଟ କରିବାଲାଗି ସରକାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି।

related posts

Leave a Comment