Home Breaking News / ତାଜା ଖବର ପାର୍ସଲି ପଂଚାୟତ ବଡବୁଡୁନି ଗ୍ରାମରେ ଚକ୍ଷୁ ଚିକିତ୍ସା ଶିବିର ଉଦଘାଟନ କଲେ ଜିଲ୍ଲାପାଳ

ପାର୍ସଲି ପଂଚାୟତ ବଡବୁଡୁନି ଗ୍ରାମରେ ଚକ୍ଷୁ ଚିକିତ୍ସା ଶିବିର ଉଦଘାଟନ କଲେ ଜିଲ୍ଲାପାଳ

by Times One Odia
Share with
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

ରାୟଗଡା(ଧନେଶ୍ବର ରାଉତ): ରାୟଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲାର ଲକଲ୍ୟାଣସିଂପୁର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ପାର୍ସଲି ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତର ବୁଡ଼ୁନି ଗ୍ରାମରେ ଆଦିମ ଜନଜାତି ଓ ଡଙ୍ଗରିଆଙ୍କ ଚକ୍ଷୁ ବିନା ଶୁଳ୍କରେ ଚକ୍ଷୁ ପରୀକ୍ଷା, ଅସ୍ତ୍ର ପ୍ରଚାର ଓ ଚଷମା ପ୍ରଦାନ ନିମନ୍ତେ ଓଡିଶା ଆଦିବାସୀ ଚକ୍ଷୁ ଅଧ୍ୟୟନ ଗବେଷଣା ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ଗତକାଲି ୦6/08/21ରିଖରେ ରାୟଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଶ୍ରୀ ସରୋଜ କୁମାର ମିଶ୍ର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଜନ ଜାତି କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ସହାୟତାରେ ଓଡିଶା ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ଓ ଜନଜାତି କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗ ଅଧିନସ୍ତ ଡ଼ଙ୍ଗାରିଆ କନ୍ଧ ଉନ୍ନୟନ ସଂସ୍ଥା ପାର୍ସଲି ତରଫରୁ ଆୟଜନ କରାଯାଇଥିଲା l ଏଥିରେ ବୁଡ଼ୁନି, ଚାଟିକଣା ଓ ତେନ୍ତୁଳୀଖୁଣ୍ଟି ଗ୍ରାମର 100ଜନ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଚକ୍ଷୁ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲl l ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଏଲ୍‍.ଭି.ପ୍ରସାଦ ଚକ୍ଷୁ ସଂସ୍ଥାନ ହାଇଦ୍ରାବାଦର ମିଳିତ ଆନୁକୁଲ୍ୟରେ ଆୟୋଜିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଯୋଗୁଁ ଡ଼ଙ୍ଗାରିଆ ଆଦିମ ଜନଜାତିଙ୍କ ମାଗଣାରେ ଚକ୍ଷୁ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା ।
ଏହିକାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସମବେତ ଜନଜାତି ବ୍ୟକ୍ତି ମାନଙ୍କ ସହିତ ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟା ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ l ବିଶେଷ କରି ପାନୀୟ ଜଳ, ପିଡ଼ିଏସ ଚାଉଳ, ଭତ୍ତା,ଶିଶୁ ମାନଙ୍କୁ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ l ଶିଶୁ ମାନଙ୍କୁ ଠିକି ଭାବରେ ଅଣ୍ଡା ଦେବ ପାଇ ଅଙ୍ଗନବାଡି କର୍ମୀଙ୍କୁ ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ l
ଏହାପରେ ସିଙ୍ଗାରି ଗ୍ରାମ ପଂଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବାରୀଗୁଡା ଗ୍ରାମ ଗସ୍ତ କରି ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ସହିତ ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟା ବିଶେଷ ପାନୀୟ ଜଳ, ପିଡ଼ିଏସ ଚାଉଳ, ଭତ୍ତା,ଶିଶୁ ମାନଙ୍କୁ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ, ବିଦ୍ୟୁତ ସମସ୍ୟା ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ l ଜୀବିକା ମିଶନ ଶାୟତରେ କରାଯାଇଥିବା ସ୍ୱୟଂ ସହlୟୋକ ଗୋଷ୍ଠୀ ଦ୍ୱାରl କରାଯାଇଥିବା ମାରିଚ ଓ ମକା ଚାଷ ଜମି ବୁଲିଦେଖିବା ସହିତ ପୂର୍ବବର୍ଷ ଠାରୁ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଅମଳ ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରିବାକୁ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ l
ସେହିପରି କରଞ୍ଜ ଗ୍ରାମ ଗସ୍ତ କରି ଅନୁରୂପ ଭାବରେ ପାନୀୟ ଜଳ, ପିଡ଼ିଏସ ଚାଉଳ, ଭତ୍ତା,ଶିଶୁ ମାନଙ୍କୁ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ l ଜଳସେଚନ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ଆଇଟିଡ଼ିଏ ଓ ଡ଼ିକେଡିଏର ମିଳିତ ଭାବରେ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରି ଜଳସେଚନ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇବାକୁ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଶ୍ରୀ ମିଶ୍ର ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ l
ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ପି.ଏ.ଆଇ.ଟି.ଡି.ଏ, ରାୟଗଡ଼ ଶ୍ରୀ ଟୁକୁ ବାରିକ, ପାର୍ସାଲି ଓ ଚାଟିକଣା, ଡି.କେ.ଡ଼ି.ଏର ସ୍ୱନ୍ତ୍ରର ଅଧିକାରୀ ଶ୍ରୀ ମଦନ ମୋହନ ଦଳବେହେରା, ଗୋଷ୍ଠୀ ଉନ୍ନୟନ ଅଧିକାରୀ ଶ୍ରୀ ସୁଧାକର ରlଇତl , ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବ୍ଲକ ସ୍ଥରୀୟ ଅଧିକାରୀ ମାନେ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ

related posts

Leave a Comment