Home Breaking News ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ସ୍ଥିତି ସାଂଘାତିକ, ୮୫ ପ୍ରତିଶତ ଅଂଚଳରେ ତାଲିବାନୀ ଆତଙ୍କୀଙ୍କ ଆଡ୍ଡା

ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ସ୍ଥିତି ସାଂଘାତିକ, ୮୫ ପ୍ରତିଶତ ଅଂଚଳରେ ତାଲିବାନୀ ଆତଙ୍କୀଙ୍କ ଆଡ୍ଡା

by Times One Odia
Share with
     
 
 
   

ଆମେରିକା ସୈନ୍ୟ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଛାଡିବାର ମାସ କେଇଟା ହୋଇନାହିଁ, ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ସ୍ଥିତି ବିଗିଡିବାରେ ଲାଗିଲାଣି । ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ଏବେ ଆଫଗାନ୍ ସୈନ୍ୟ ତାଲିବାନ ଆତଙ୍କୀଙ୍କ ଆଗରେ ଠିଆ ହେବାକୁ ବି ସାହସ ଜୁଟାଇ ପାରୁନାହାନ୍ତି । କାରଣ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ପ୍ରାୟ ୮୫ ପ୍ରତିଶତ ଅଂଶରେ ବର୍ତମାନ ତାଲିବାନ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସେମାନଙ୍କ ସ୍ଥାନ ଜମେଇ ସାରିଲେଣି । ଆମେରିକାର ନାଟୋ ସେନା ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଛାଡିବା ପରେ ପରେ ଏପରି ସ୍ଥିତିକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ ପାଇଛି । ଆମେରିକା ସୈନ୍ୟ ବଳ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିନେଇଥିବାରୁ ବର୍ତମାନ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ତାଲିବାନ ଆତଙ୍କୀଙ୍କୁ ମୁକାବିଲା କରିବାକୁ ଭାରତକୁ ସୈନ୍ୟ ସହାୟତା ମାଗି ପାରେ । ବର୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଭାରତରେ ଥିବା ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ରାଜଦୂତ ଏନେଇ କୌଣସି ଆଲୋଚନା କରିନାହାନ୍ତି । ତେବେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରୁ ଆମେରିକା ସୈନ୍ୟ ପ୍ରତ୍ୟାହାରର ଶେଷ ତାରିଖ ସେପ୍ଟେମ୍ୱର ୧୧ ରଖାଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଅଗଷ୍ଟ ମାସ ୩୧ ସୁଦ୍ଧା ସୈନ୍ୟ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ଶେଷ କରିବାକୁ ବାଇଡେନ୍ କହିଛନ୍ତି । ଏପରେ ଆମେରିକା ସୈନ୍ୟ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ପରେ ପରେ ତାଲିବାନ୍ ସେମାନଙ୍କ ଆଡ୍ଡା ଜମେଇବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି । ଏହାକୁ ନେଇ ଏବେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ବଡ ଅଡୁଆ ସ୍ଥିତିରେ ପଡିଛି । ଆମେରିକର ଏପରି ଆଗୁଆ ସୈନ୍ୟ ପ୍ରତ୍ୟାହାରକୁ ନେଇ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟ ଚିନ୍ତା ଦେଖାଇଛି ।

related posts

1 comment

Deepak Kumar majhi July 10, 2021 - 8:07 am

👍

Reply

Leave a Comment