Home ଜୀବନଚର୍ଯ୍ୟା କେଉଁ ପାପରୁ ଆମେ ଦୂରେଇ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ?

କେଉଁ ପାପରୁ ଆମେ ଦୂରେଇ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ?

by Times One Odia
Share with
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

ଭଗବାନ ଆମକୁ ମନୋନୀତ ଅଳଙ୍କାର, ଆଚରଣ ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ସହିତ ଆଶୀର୍ବାଦ କରିଛନ୍ତି, ଯାହାକୁ ଆଜି ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ଆମ ପ୍ରତ୍ୟେକଙ୍କୁ ସଜାଇବା ଏବଂ ପିନ୍ଧିବା ଉଚିତ..

୪୬ ଆଚରଣ ସିଦ୍ଧାନ୍ତରୁ: ୧୦) ସତ୍ୟ ହେଉଛି ସର୍ବ-ସୁରକ୍ଷାକାରୀ ଭଗବାନ । ସତ୍ୟଠାରୁ ଅଧିକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ରକ୍ଷକ ନାହିଁ । ୧୧) ପ୍ରଭୁ, ଯିଏ ସତ୍ୟ (ସତ୍ୟ) ର ପ୍ରତୀକ, ସତ୍ୟବାଦୀ ଏବଂ ସ୍ନେହପୂର୍ଣ୍ଣ ହୃଦୟକୁ ତାଙ୍କର ଦର୍ଶନ (ଦର୍ଶନ) ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି । ୧୨) ସମସ୍ତ ପ୍ରାଣୀମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ଅବିସ୍ମରଣୀୟ ଦୟା ଏବଂ ଆତ୍ମ-ତ୍ୟାଗର ଭାବ ​​ମଧ୍ୟ ରଖ । ୧୩) ତୁମର ଇନ୍ଦ୍ରିୟଗୁଡିକର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ, ଏକ ଅବିଶ୍ୱାସନୀୟ ଚରିତ୍ର, ଏବଂ ଆସକ୍ତ ନହେବା ଆବଶ୍ୟକ । ୧୪) ଜିଭ କରିବାକୁ ପ୍ରବୃତ୍ତ ଥିବା ଚାରିଟି ପାପ ବିରୁଦ୍ଧରେ ସର୍ବଦା ସତର୍କ ରୁହ: (କ)ମିଥ୍ୟା ବଚନ (ଖ) ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଗାଳି ଦେବା (ଗ) ପଛରେ କହିବା ,(ଘ) ଅତ୍ୟଧିକ କହିବା , ଏହି ପ୍ରବୃତ୍ତିକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବା ସର୍ବୋତ୍ତମ । ୧୫) ଶରୀର କରୁଥିବା ପାଞ୍ଚଟି ପାପକୁ ରୋକିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କର: ହତ୍ୟା, ବ୍ୟଭିଚାର, ଚୋରି, ମଦ୍ୟପାନ କରିବା ଏବଂ ମାଂସ ଖାଇବା । ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଜୀବନ ଯାପନ ପାଇଁ ଏହା ଅଧିକ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ଯଦି ଏଗୁଡିକୁ ଯଥାସମ୍ଭବ ଦୂରରେ ରଖାଯାଏ ।

*ଜିଭର ବ୍ୟବହାରରେ ତୁମକୁ ସର୍ବଦା ସଜାଗ ରହିବାକୁ ପଡିବ । ଏହା ମୁକ୍ତି ବା ଦାସତ୍ୱର ଏକ ମାଧ୍ୟମ ହୋଇପାରେ ।

related posts

1 comment

Deepak Kumar majhi July 6, 2021 - 3:37 pm

👍

Reply

Leave a Comment