Home Breaking News / ତାଜା ଖବର ୯୦ ଦିନିଆ ମହାକାଶ ଯାତ୍ରାରେ ଚାଇନାର ୩ ମହାକାଶଚାରୀ

୯୦ ଦିନିଆ ମହାକାଶ ଯାତ୍ରାରେ ଚାଇନାର ୩ ମହାକାଶଚାରୀ

by Times One Odia
Share with
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

କରୋନା କାଳରେ ଚୀନର ମହାକାଶ ଅଭିଯାନ ଜାରି ରହିଛି । ମହାକାଶରେ ସ୍ପେଶ୍ ଷ୍ଟେସନ ନିର୍ମାଣ କରିବା ଲାଗି ଚୀନ୍ ଏହାର ୩ ଜଣିଆ ମହାକାଶଚାରୀଙ୍କ ଟିମକୁ ମହାକାଶକୁ ପ୍ରେରଣ କରିଛି । ଏହି ମହାକାଶଚାରୀମାନେ ଆସନ୍ତା ତିନିମାସ ପର‌୍ୟ୍ୟନ୍ତ ମହାକାଶରେ ରହିବେ ଏବଂ ଚାଇନାର ସ୍ପେସ୍ ଷ୍ଟେସନ୍ ନିର୍ମାଣ କାର‌୍ୟ୍ୟ ଶେଷ କରିବେ । ଏହା ସହିତ, ଆମେ ସେଠାରେ । ବୈଜ୍ଞାନିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ମଧ୍ୟ କରିବା । ସୂଚନାନୁସାରେ, ଗୁରୁବାର ଦିନ ଲଙ୍ଗ ମାର୍ଚ୍ଚ -୨ ଏଫ୍ ୱାଇ ୧୨ ରକେଟ୍, ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ଚୀନ୍‌ର ଗୋବି ମରୁଭୂମିରେ ଥିବା ଜିଓକାନ୍ ସାଟେଲାଇଟ୍ ଲଞ୍ଚ ସେଣ୍ଟରରୁ ଶେଞ୍ଜୋ -୧୨ ମହାକାଶଯାନ ଉତକ୍ଷେପଣ କରାଯାଇଛି। ଯାହା ରାଜ୍ୟ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ଦ୍ୱାରା ସିଧା ପ୍ରସାରଣ କରାଯାଇଥିଲା । କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଏହି ମହାକାଶଚାରୀମାନେ ଆସନ୍ତା ତିନିମାସ ପର‌୍ୟ୍ୟନ୍ତ ମହାକାଶରେ ରହିବେ ଏବଂ ଚାଇନାର ସ୍ପେସ୍ ଷ୍ଟେସନର ନିର୍ମାଣ କାର‌୍ୟ୍ୟ ଶେଷ କରିବେ। ଏହା ସହିତ, ଆମେ ସେଠାରେ ବୈଜ୍ଞାନିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ମଧ୍ୟ କରିବା । ଉନ୍ମୋଚନର କିଛି ମିନିଟ୍ ମଧ୍ୟରେ, ମିଶନ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ସୂଚନା ଦେଇଛି ଯେ ଉତକ୍ଷେପଣ ଏକ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସଫଳ ହୋଇଛି । ଏହା ହେଉଛି ଚୀନ୍‌ର ମହାକାଶକୁ ସପ୍ତମ ମାନବ ମିଶନ ଏବଂ ଚୀନ୍‌ର ସ୍ପେସ୍ ଷ୍ଟେସନ୍ ନିର୍ମାଣ ସମୟରେ ପ୍ରଥମ ମିଶନ୍ । ୨୦୧୬ ରେ ଦେଶର ଶେଷ ମାନବ ମିଶନ ପରେ ପ୍ରାୟ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଏହା ମଧ୍ୟ ପ୍ରଥମ ମିଶନ । ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଆସନ୍ତା ମାସରେ ଚାଇନାର କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟିର ୧୦୦ ତମ ବର୍ଷ ପୂର୍ତ୍ତି ଉତ୍ସବକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏହି ମିଶନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ମହାକାଶରେ ପହଞ୍ଚୁଥିବା ତିନିଜଣ ମହାକାଶଚାରୀ ଆସନ୍ତା ତିନିମାସ ସେଠାରେ ରହିବେ। ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ସୁଦ୍ଧା ଚୀନ୍‌ର ସ୍ପେସ୍ ଷ୍ଟେସନ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଯିବ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଉଛି। ଯାହା ମାଧ୍ୟମରେ ଚୀନ୍ ମହାକାଶରୁ ବିଶ୍ୱ ଉପରେ ନଜର ରଖିବ।

related posts

Leave a Comment