Home Breaking News / ତାଜା ଖବର ଭିଜନ ୨୦୨୪: ଓଡ଼ିଶାରେ କ୍ରିକେଟ୍ ପାଇଁ ମୋଟ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ପ୍ରମୁଖ ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ

ଭିଜନ ୨୦୨୪: ଓଡ଼ିଶାରେ କ୍ରିକେଟ୍ ପାଇଁ ମୋଟ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ପ୍ରମୁଖ ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ

by Times One Odia
Share with
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

ଓଡ଼ିଶାରେ କ୍ରିକେଟ୍ ପାଇଁ ମୋଟ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ପ୍ରମୁଖ ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ । ଓସିଏ ଆମ ରାଜ୍ୟର ଘରୋଇ କ୍ରିକେଟ୍ ର ପୁନଃନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିସାରିଛି ଯାହା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଖେଳାଳିଙ୍କ ଶକ୍ତି ବଢାଇବ ଏବଂ ଖେଳକୁ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟାପକ କରିବ ।

ଭିଜନ ୨୦୨୪ ର ବିବରଣୀ

ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଏହି ୩୨ ଟି ଘରୋଇ ୟୁନିଟରେ ଏହି ନୂତନ ଘରୋଇ କ୍ରିକେଟ୍ ପ୍ରବର୍ତ୍ତିତ ହେବ । ଏହା କେବଳ ପୁରୁଷ କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ପରିଚିତ ହେବ । ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲା ଏହାକୁ ଦୁଇଟି ମଡ୍ୟୁଲ୍ ଯଥା ସିନିୟର ଏବଂ ଜୁନିଅର ବର୍ଗରେ ନିଶ୍ଚିତ କରିବେ ।

ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲାକୁ ଉଭୟ ଜୁନିଅର ଏବଂ ସିନିୟର ବର୍ଗରେ ଅତି କମରେ ୧୦ ଟି କ୍ଲବ ରଖିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯିବ ।

ସିନିୟର ବର୍ଗରେ ସମସ୍ତ ଦଳ / କ୍ଲବଗୁଡିକ ନିଜ ଦଳରେ ୧୫ ଜଣ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ପଞ୍ଜୀକୃତ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ଏବଂ ଏହି ୧୫ ଖେଳାଳିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସେମାନେ ସର୍ବାଧିକ ୭(ସାତ) କିମ୍ବା ସର୍ବନିମ୍ନ ୬(ଛଅ) ୨୩ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ପଞ୍ଜୀକୃତ କରିବା ଉଚିତ ଯେଉଁଥିରୁ ସର୍ବନିମ୍ନ ୪( ଚାରିଟି) କିମ୍ବା ଖେଳୁଥିବା ୧୧ ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସର୍ବାଧିକ ୫ ପାଞ୍ଚ) ୨୩ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ଖେଳାଳି ।

ସେହିଭଳି ଜୁନିୟର ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଂଟରେ ୧୯ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ସମସ୍ତ ଦଳ / କ୍ଲବ ସର୍ବନିମ୍ନ ୧୫ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ପଞ୍ଜୀକୃତ କରିବା ଉଚିତ ଯେଉଁଥିରୁ ସର୍ବାଧିକ ୭(ଚାରି) କିମ୍ବା ସର୍ବନିମ୍ନ ୪ (ଚାରି) ୧୬ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ଖେଳାଳି ହେବା ଆବଶ୍ୟକ ଏବଂ ସର୍ବନିମ୍ନ ୨(ଦୁଇ) କିମ୍ବା ଖେଳୁଥିବା ଏକାଦଶରେ ସର୍ବାଧିକ ୫(ପାଞ୍ଚ) ୧୬ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ଖେଳାଳି ।

ଖେଳାଳିଙ୍କ ପଞ୍ଜୀକରଣ: –
ଖେଳାଳିମାନଙ୍କର ସମସ୍ତ ପଞ୍ଜୀକରଣ ଡିଜିଟାଲ୍ କରାଯିବ । ଆଇଟି ପାର୍ଟନରଙ୍କ ସହ ମିଶି ଓଡିଶା କ୍ରିକେଟ୍ ଆସୋସିଏସନ୍ ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲାକୁ ଏକ ଲିଙ୍କ୍ (ୟୁଜର୍ ଆଇଡି) ପ୍ରଦାନ କରିବ ଯେଉଁମାନେ ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀ ଦଳର ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ନିଜ ନିଜ ଜିଲ୍ଲାରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ କରିବେ । ଖେଳାଳିଙ୍କ ପଞ୍ଜୀକରଣ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ଗୁଡିକ ବିସିସିଆଇର ଜିଲ୍ଲା ଆଥଲେଟିକ୍ ଆସୋସିଏସନ୍ କିମ୍ବା ଜିଲ୍ଲା କ୍ରିକେଟ୍ ଆସୋସିଏସନର କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ନିଶ୍ଚିତ କରିବା ଉଚିତ୍ ଯେ ପଞ୍ଜୀକରଣ ପାଇଁ ୱେବ୍ ପୋର୍ଟାଲରେ ଦାଖଲ ଏବଂ ଅପଲୋଡ୍ ହୋଇଥିବା ଦଲିଲଗୁଡ଼ିକ ପ୍ରକୃତ, ପ୍ରାମାଣିକ ଏବଂ ବୈଧ ଆଇନଗତ ଦଲିଲ ଅଟେ, ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ଦାଖଲ ପରେ ଓସିଏ କେବଳ ଖେଳାଳିଙ୍କ ପଞ୍ଜିକରଣକୁ ବୈଧ କରିବ । ଯଦି କୌଣସି ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ (ଗୁଡିକ) ନକଲି / ଜାଲ୍ / ଅସଲି କିମ୍ବା ବୈଧ ନୁହେଁ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି ତେବେ ବିସିସିଆଇ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ କଠୋର ଶୃଙ୍ଖଳାଗତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ । ନିମ୍ନଲିଖିତ ମୂଳ ଦଲିଲଗୁଡ଼ିକୁ ଖେଳାଳିଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦାଖଲ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ:

୧- ପୌରପାଳିକା/ ବିଜ୍ଞାପିତ ଅଂଚଳ ପରିଷଦ/ ଜନ୍ମ ପ୍ରମାଣପତ୍ରର ଅସଲି ପ୍ରମାଣପତ୍ର

୨- ଆଧାର କାର୍ଡ / ପାସ୍ପୋର୍ଟ / ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ

୩-ଏକ ପାସପୋର୍ଟ ଫଟୋଗ୍ରାଫ୍

ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଂଟ/ ଲିଗ୍ ମୋଡ୍:
ପ୍ରତ୍ୟେକ ଜିଲ୍ଲାରେ ଅତି କମରେ ୧୦ ଟି କ୍ଲବ୍ ରହିବ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ଦୁଇଟି ଦଳରେ ବିଭକ୍ତ କରାଯିବ, ଯେପରି ପ୍ରତ୍ୟେକ ଗୋଷ୍ଠୀରେ ୫ ଟି ଦଳ / କ୍ଲବ୍ ରହିବ । ପ୍ରତ୍ୟେକ ଗୋଷ୍ଠୀର ସମସ୍ତ ଦଳ / କ୍ଲବ୍ ଏକକ ମ୍ୟାଚ୍ ରାଉଣ୍ଡ ରୋବିନ୍ ଲିଗ୍ ଭିତ୍ତିରେ ସେମାନଙ୍କର ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିବେ । ଯେହେତୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଗୋଷ୍ଠୀରେ ୧୦ ଟି ମ୍ୟାଚ୍ ହେବ ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବର୍ଗରେ ୨୦ ଟି ମ୍ୟାଚ୍ ହେବ ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦଳର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଦଳ ଫାଇନାଲ୍ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିବେ ।

ସମାନ ବୟସ ଉଭୟ ବୟସ ବର୍ଗ ପାଇଁ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ହେବ । ଇଂଟର ଜିଲ୍ଲା ସ୍ତରୀୟ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଂଟ / ଲିଗ୍ ରେ ସମସ୍ତ ମ୍ୟାଚ୍ ର ଡାଟା ଆଧାର ଡିଜିଟାଲ୍ ସ୍କୋରିଂ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ ହେବ ଏବଂ ମୁଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇବାକୁ ଚାହେଁ ଲିଖିତ ସ୍କୋରିଂ ମଧ୍ୟ ସେଠାରେ ରହିବ ।

ସାରାଂଶ: –
ସଂକ୍ଷେପରେ ମୁଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇବାକୁ ଚାହେଁ ଯେ ହାରାହାରି ଯଦି ଗୋଟିଏ ଜିଲ୍ଲାର ୧୦ ଟି କ୍ଲବ / ଦଳ ଥାଏ ତେବେ ଗୋଟିଏ ଜିଲ୍ଲାକୁ ୩୦୦ ଖେଳାଳି ପଞ୍ଜିକରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ବର୍ଗର ଜ୍ଞାନୀ ପଞ୍ଜୀକରଣ ନିମ୍ନଲିଖିତ ହେବ,

ସିନିୟର ଖେଳାଳି = ୯୦
୨୩ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ଖେଳାଳି = ୬୦
୧୯ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ଖେଳାଳି = ୧୧୦
୧୬ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ଖେଳାଳି = ୪୦
ଜିଲ୍ଲାରେ ଇଣ୍ଟ୍ରା ଜିଲ୍ଲା ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳାଯିବ ଏବଂ ଯଦି କୌଣସି କାରଣରୁ ଟର୍ଫ ୱିକେଟ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନହୁଏ ତେବେ ମ୍ୟାଚ୍ ୱିକେଟ୍ ରେ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳାଯିବ । ଓସିଏ ଅମ୍ପାୟାର ଏବଂ ଡିଜିଟାଲ୍ ସ୍କୋରର ପ୍ରଦାନ କରିବ । ଡିଜିଟାଲ୍ ସ୍କୋରିଂରେ ଚୟନ ପ୍ରକ୍ରିୟାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଜଟିଳ ପରିସଂଖ୍ୟାନ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରାଯିବ । ଇଂଟର ଜିଲ୍ଲା କ୍ରିକେଟ୍ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଂଟରେ ଖେଳାଳିଙ୍କ ପ୍ରଦର୍ଶନରୁ ବିଭିନ୍ନ ବୟସ ବର୍ଗ ଦଳ ପାଇଁ ଦଳଗୁଡିକ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଜିଲ୍ଲା ଦଳ ପାଇଁ ଚୟନ କରାଯିବ । ଯଦି ଡିଏଏ କିମ୍ବା ଡିସିଏ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଯାହା ସେମାନଙ୍କ ଜିଲ୍ଲା ଖେଳାଳିଙ୍କ ପ୍ରଦର୍ଶନ ବିଶ୍ଳେଷଣ ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ।

ଇଣ୍ଟର ଜିଲ୍ଲା ଚାମ୍ପିଅନସିପ୍: –
ଓସିଏ ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ହେବାକୁ ଥିବା ଇଣ୍ଟର ଜିଲ୍ଲା କ୍ରିକେଟ୍ ଚାମ୍ପିଅନସିପରେ ୩୬ ଟି ଜିଲ୍ଲା ଦଳ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ । ଏହି ୩୬ ଟି ଦଳକୁ ୬ ଟି ଜୋନ୍ କିମ୍ବା ଗ୍ରୁପରେ ବିଭକ୍ତ କରାଯିବ ଜ୍ଝ ଏହିପରି ପ୍ରତ୍ୟେକ ଗୋଷ୍ଠୀର ୬ ଟି ଦଳ ରହିବ ଏବଂ ସମସ୍ତ ମ୍ୟାଚ୍ ନିଜ ନିଜ ଜୋନରେ ରାଉଣ୍ଡ ରବିନ୍ ଲିଗ୍ ଭିତ୍ତିରେ ଖେଳାଯିବ । ସମସ୍ତ ମ୍ୟାଚ୍ ଟର୍ଫ ୱିକେଟ୍ ରେ ଖେଳାଯିବ । ଯେହେତୁ ଜଣେ ଖେଳାଳି ସର୍ବାଧିକ ୯ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଛନ୍ତି । ଡିଜିଟାଲ୍ ସ୍କୋରିଂ ଏବଂ ଲାଇନ୍ ସ୍କୋରିଂ ବ୍ୟତୀତ ସମସ୍ତ ଇଣ୍ଟର ଜିଲ୍ଲା ମ୍ୟାଚ୍ ରେ ଭିଡିଓ ରେକର୍ଡିଂ କରାଯିବ । ଏହା ଖେଳାଳିଙ୍କ ବିଶ୍ଳେଷଣ ତଥା ଅମ୍ପାୟାରଙ୍କ ବିଶ୍ଳେଷଣକୁ ମଧ୍ୟ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବ ।

ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଷୟଗୁଡିକ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଉଚିତ ଯେ କେବଳ ଇଂଟର କ୍ଲବ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଂଟର ପଞ୍ଜୀକୃତ ତଥା ଖେଳୁଥିବା ଖେଳାଳିମାନେ ତାଙ୍କ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଆଧାରରେ ଇଣ୍ଟର ଜିଲ୍ଲା କ୍ରିକେଟ୍ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଖେଳିବାକୁ ଯୋଗ୍ୟ ହେବେ ।

ଇଣ୍ଟର ଜିଲ୍ଲା କ୍ରିକେଟ୍ ଚାମ୍ପିଅନସିପ୍ ପାଇଁ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ଫର୍ମାଟ ଗୁଡିକ ନିମ୍ନଲିଖିତ ହେବ: –

୧୬ ବର୍ଷରୁ କମ୍ କ୍ରିକେଟ୍ ପାଇଁ – ଦିନ ମ୍ୟାଚ୍ (୩ ଦିନ)
୧୯ ବର୍ଷରୁ କମ୍ କ୍ରିକେଟ୍ ପାଇଁ – ଦିନ ମ୍ୟାଚ୍ (୪ ଦିନ) ଏବଂ ଗୋଟିଏ ଦିନ (୫୦ – ୫୦)
୨୩ ବର୍ଷରୁ କମ୍ କ୍ରିକେଟ୍ ପାଇଁ – ଦିନ ମ୍ୟାଚ୍ (୪ ଦିନ) ଏବଂ ଗୋଟିଏ ଦିନ (୫୦ – ୫୦)
ସିନିୟର କ୍ରିକେଟ୍ ପାଇଁ – ଦିନ ମ୍ୟାଚ୍ (୪ ଦିନ), ଗୋଟିଏ ଦିନ (୫୦ – ୫୦) ଏବଂ ୨୦-୨୦ ଜ୍ଝ
ସୁପର ଲିଗ୍: –
ପ୍ରତ୍ୟେକ ବୟସ ଗ୍ରୁପ ଦଳର ଚାମ୍ପିଅନ୍ ଦଳ ସୁପରଲିଗରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ ଯାହା ରାଉଣ୍ଡ ରବିନ୍ ଲିଗ୍ ବେସିସରେ ଖେଳାଯିବ ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବର୍ଗର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ପଦବୀଧାରୀଙ୍କୁ ସେହି ବୟସ ବର୍ଗର ଚାମ୍ପିଅନ୍ ଦଳ ଭାବରେ ଘୋଷଣା କରାଯିବ ।

ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଖେଳାଳୀଙ୍କୁ ଅଧିକ ସୁଯୋଗ ଦେବ କାରଣ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରମାଣ କରିବାକୁ ଅଧିକ ମ୍ୟାଚ୍ ହେବ ଏବଂ ଏହିପରି ଖେଳାଳି, ଅମ୍ପାୟାର ଏବଂ ପରିସଂଖ୍ୟାନ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଲାଭଦାୟକ ହେବ ।
ଓସିଏ ଇଣ୍ଟର କ୍ଲବ, ଇଣ୍ଟର କଲେଜ ଏବଂ ଇଣ୍ଟର ସ୍କୁଲ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଂଟ – ୨୦୨୦ ମଧ୍ୟ ପରିଚାଳନା କରିବ । ଓସିଏର ସମସ୍ତ ଅନୁବନ୍ଧିତ କ୍ଲବ୍, କଲେଜ ଏବଂ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ନିଜ ନିଜ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଂଟରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ ।

ଓଡିଶା କ୍ରିକେଟ୍ ଆସୋସିଏସନ୍ ।

related posts

1 comment

Deepak Kumar majhi June 17, 2021 - 5:25 pm

👍

Reply

Leave a Comment