Home Breaking News ଲଦାଖ ସୀମାରେ ଉଡୁଛି ଚୀନର ଲଢୁଆ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ

ଲଦାଖ ସୀମାରେ ଉଡୁଛି ଚୀନର ଲଢୁଆ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ

by Times One Odia
Share with
     
 
 
   

କିଛି ଦିନର ବ୍ୟବଧାନ ପରେ ପୁଣି ପୁରୁଣା ବାଟ ଆପଣାଇଲାଣି ଚୀନ୍ । ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ସାମରିକ ବିବାଦ ସମାଧାନ ପାଇଁ ଅନେକ କମାଣ୍ଡର ସ୍ଥରୀୟ ବୈଠକ ବସି ସାରିଛି । ଏମଧ୍ୟରେ ଚୀନର ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ପୁଣି ଥରେ ଏଲଏସିରେ ପଇଁତରା ମାରିବା ନେଇ ଭାରତୀୟ ସେନା ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି । ଚୀନର ପ୍ରାୟ ୨୧-୨୨ଟି ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ମୁଖ୍ୟତଃ ଜେ-୧୧ ଏବଂ କିଛି ଜେ-୧୬ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ପୂର୍ବ ଲଦାଖର ଭାରତୀୟ ଅଞ୍ଚଳ ଉପରେ ପଇଁତରା ମାରିଥିଲା । ଚୀନର ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନର ଏହି କାର‌୍ୟ୍ୟକଳାପ ହଟାନ, ଗାର ଗୁନ୍ସା ଏବଂ କାଶ୍ଗର ଏୟାରଫିଲ୍ଡ ଏୟାରବେସରୁ ହୋଇଥିଲା, ଯାହାକୁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଯୁଦ୍ଧବିମାନର ଉପସ୍ଥିତି ଲୁଚାଇବା ପାଇଁ ତିଆରି କରାଯାଇଛି । ତେବେ ନିଜ ସୀମା ଭିତରେ ରହି ଚୀନର ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ପଇଁତରା ମାରିଥିବା ଜଣାପଡିଛି ।
ଚୀନ ସୀମାରେ ଯେପରି ବ୍ୟବହାର କରିବ ଭାରତ ତାହାର କଡା ଜବାବ ଦେବାକୁ ସକ୍ଷମ ବୋଲି ଗତ ମାସରେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଥିଲେ ଭାରତୀୟ ସେନା ମୁଖ୍ୟ । ଏପରିକି ଭାରତ କେ ୯୦ ବଜ୍ର ଟ୍ୟାଙ୍କକୁ ମଧ୍ୟ ଲଦାଖର ଆଗୁଆ ଘାଟିରେ ଭାରତ ପହଁଚାଇ ସାରିଛି ।

related posts

Leave a Comment