Home Breaking News / ତାଜା ଖବର ଭାରତକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର ହେବ କି ମେହୁଲ ଚୋକସୀ, ଡୋମିନିକା କୋର୍ଟରେ ଆଜି ରହିଛି ଶୁଣାଣି

ଭାରତକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର ହେବ କି ମେହୁଲ ଚୋକସୀ, ଡୋମିନିକା କୋର୍ଟରେ ଆଜି ରହିଛି ଶୁଣାଣି

by Times One Odia
Share with
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

ମେହୁଲ ଚୋକସିଙ୍କୁ ଭାରତ ହସ୍ତାନ୍ତର ମାମଲା ଆଜି ଡୋମିନିକା କୋର୍ଟରେ ଶୁଣାଣି ହେବ। ଏହି ଶୁଣାଣିରେ ମେହୁଲ ଚୋକସୀଙ୍କୁ ଭାରତୀୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯିବ କି ନାହିଁ ତାହା ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ । ଡୋମିନିକାରୁ ଚୋକସିଙ୍କୁ ଭାରତକୁ ଫେରାଇ ଆଣିବା ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ଏଜେନ୍ସିଗୁଡ଼ିକ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସକ୍ରିୟ ଅଛନ୍ତି।
ଭାରତୀୟ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ଏଜେନ୍ସି ଆଜି ଡୋମିନିକା କୋର୍ଟରେ ଏକ ଆବେଦନ କରିବେ । ସିବିଆଇ ତଥା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ସଂସ୍ଥା ଚୋକସିଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ହୋଇଥିବା ଠକେଇର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିବରଣୀ ଡୋମିନିକା କୋର୍ଟରେ ରଖିବେ ଏବଂ ଚୋକସିଙ୍କୁ ଭାରତକୁ ପଠାଯାଇ ପାରିବ। ଭାରତୀୟ ନାଗରିକତା ନିୟମ ୨୩ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହା କୁହାଯିବ ଯେ ମେହୁଲ ଚୋକସିଙ୍କ ଭାରତୀୟ ନାଗରିକତ୍ୱ ଏମଏଚଏ ଦ୍ୱାରା ବାତିଲ ହୋଇନାହିଁ। ଚୋକସି ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ଭାରତୀୟ ପାସପୋର୍ଟ ସମର୍ପଣ କରିନାହାଁନ୍ତି, ତେଣୁ ତାଙ୍କୁ ଡୋମିନିକାରୁ ଭାରତକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯିବା ଉଚିତ୍।
ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଭାରତୀୟ ଅଧିକାରୀ ଓ ଡୋମିନିକାନ୍ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅନେକ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଭାରତୀୟ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ସଂସ୍ଥା, ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ସହାୟତାରେ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ମାମଲା କୋର୍ଟରେ ଅଧିକ ଆଇନଗତ ଜଡିତ ନହେବା ଉଚିତ, କିନ୍ତୁ ମେହୁଲ ଚୋକସିଙ୍କୁ ଯଥାଶୀଘ୍ର ଭାରତକୁ ପଠାଯିବା ଉଚିତ। ଡିସେମ୍ବର ୨୦୧୮ରେ, ଇଣ୍ଟରପୋଲ ମେହୁଲ ଚୋକସିଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏକ ରେଡ କର୍ଣ୍ଣର ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରିଥିଲା। ମେହୁଲଙ୍କ ବିରୋଧରେ ହୋଇଥିବା ଚାର୍ଜସିଟ ବ୍ୟତୀତ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟାରୀ ଚାର୍ଜସିଟ୍ ଓ ଜାମିନବିହୀନ ୱାରେଣ୍ଟ ମଧ୍ୟ ମୁମ୍ବାଇ କୋର୍ଟ ଦ୍ବାରା ଜାରି କରାଯାଇଛି। ନିକଟରେ ଚୋକସି ଆଣ୍ଟିଗୁଆ ଓ ବାରବୁଦାରୁ ଫେରାର ହୋଇଯାଇଥିଲା । ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଇଣ୍ଟରପୋଲ \”ୟେଲ୍ଲୋ ନୋଟିସ୍\” ଜାରି କରିବା ପରେ ପଡୋଶୀ ଡୋମିନିକାରେ ଗିରଫ ହୋଇଥିଲେ।

related posts

Leave a Comment