Home Breaking News / ତାଜା ଖବର ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ରରୁ ଡାକରା

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ରରୁ ଡାକରା

by Times One Odia
Share with
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଅଲପନ ବନ୍ଦୋପାଧ୍ୟାୟଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ରରୁ ଡାକରା । ଆସନ୍ତା ୩୧ ସୁଦ୍ଧା କେନ୍ଦ୍ରରେ ଯୋଗ ଦେବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ । ଏନେଇ ଗତକାଲି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଜାରି କରିଛନ୍ତି । ଏସବୁ ସେତେ ବେଳେ ହୋଇଛି, ଯେତେବେଳେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ବାତ୍ୟା ୟାସ୍ ସ୍ଥିତି ସମୀକ୍ଷା କରି ଫେରିଯାଇଛନ୍ତି । ତେବେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ବାତ୍ୟା ସ୍ଥିତି ସମୀକ୍ଷାର କିଛି ଘଟଣା , ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ପଛର କାରଣ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି ।

ଏହାକୁ ନେଇ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ କେନ୍ଦ୍ର ଠାରୁ ୩ ମାସ ସମୟ ମାଗିଛନ୍ତି । ଏହାକୁ ନେଇ ଆଜି ମମତା ଦିଦି ଅପରାହ୍ନରେ ସାଂବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ କରିବେ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି । ସେହିପରି ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ବିରୋଧୀ ଦଳ ମୁଖ୍ୟ ଶୁଭେନ୍ଦୁ ଅଧିକାରୀ ମଧ୍ୟ ସାଂବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ କରୁଥିବା ଜଣାପଡିଛି ।

ଗତକାଲି ବଙ୍ଗାଲ ବାତ୍ୟା ସ୍ଥିତି ସମୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପହଁଚିଥିଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ । ତେବେ ଏହି ବୈଠକକୁ ଆସିନଥିଲେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ, ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଅଲପନ ବନ୍ଦୋପାଧ୍ୟାୟଙ୍କ ସହ ସମସ୍ତ ଅଧିକାରୀ ଅନୁପସ୍ଥିତ ରହିଥିଲେ । ମମତା ଦିଦି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଅପେକ୍ଷା କରାଇ ୩୦ ମିନିଟ୍ ବିଳମ୍ୱରେ ପହଁଚିଥିଲେ । ତୁରନ୍ତ କାଗଜପତ୍ର ଦେଇ ୨୦ ହଜାର କୋଟିର ପ୍ୟାକେଜ ଦାବି କରି ଚାଲିଗଲେ । ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ବାତ୍ୟା ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକରେ କେବଳ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ରାଜ୍ୟପାଳ ଜଗଦୀପ ଧନକଡ, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ବିରୋଧୀ ଦଳ ନେତା ଶୁଭେନ୍ଦୁ ଅଧିକାରୀ ଉପସ୍ଥିତ ରହିଥିଲେ । ମୋଦୀ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଫେରି ଯିବା ପରେ ପରେ ମମତାଙ୍କ ଏପରି ଆଚରଣକୁ ନେଇ ଚର୍ଚା ଉଠୁଥିଲା । ଏହାରି ଭିତରେ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଅଲପନ ବନ୍ଦୋପାଧ୍ୟାୟଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ମେ ୩୧ରେ ପଠାଇବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ନାମା ଜାରି କରିଛନ୍ତି ।
ସେ ଆସନ୍ତା ୩୧ ତାରିଖ ସୋମବାର ସକାଳ ୧୦ଟାରେ ଦିଲ୍ଲୀ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ତାଲିମ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟକୁ ରିପୋର୍ଟ କରିବେ। ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇ କେନ୍ଦ୍ର ଏକ ଚିଠି ପଠାଇଛି। କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଭାବେ ତାଙ୍କର କାର‌୍ୟ୍ୟକାଳ ତିନି ମାସ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଥିଲା।
ଗତ ବର୍ଷ ଅକ୍ଟୋବରରେ ଅଲପନ୍ ବାନ୍ଦୋପାଧ୍ୟାୟ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ପଦ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ଏହି ମାସରେ ତାଙ୍କୁ ୬୦ ବର୍ଷ ବୟସ ହୋଇଥିଲା। ମେ ୨୪ରେ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଲପନଙ୍କ କାର‌୍ୟ୍ୟକାଳ ତିନିମାସ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି। ମମତା କହିଛନ୍ତି ଯେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ତାଙ୍କ କାର‌୍ୟ୍ୟକାଳକୁ ଆଉ ତିନିମାସ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ରାଜି ହୋଇଛନ୍ତି।
ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ଅଲପନଙ୍କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ନିର୍ବାଚନ ପରେ ତୃତୀୟ ଥର ପାଇଁ ତୃଣମୂଳ କଂଗ୍ରେସ ସରକାର ଗଠନ ହେବାପରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ପୁନର୍ବାର ଅଲପନଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତି ଦେଇଛନ୍ତି। ୧୯୮୬ ବ୍ୟାଚ୍ ଆଇଏଏସ୍ ଆଲାପାନ୍ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରଶାସନିକ ସ୍ତରରେ କାର‌୍ୟ୍ୟ କରିଛନ୍ତି। କୋଲକାତା ପୌରପାଳିକାର କମିଶନର ପଦ ବ୍ୟତୀତ ସେ ପରିବହନ ଏବଂ ଶିଳ୍ପ ବିଭାଗରେ ମଧ୍ୟ କାର‌୍ୟ୍ୟ କରିଛନ୍ତି। କୋଭିଡଙ୍କ ସହ କାରବାର କରିବାରେ ତାଙ୍କର ଭୂମିକା ମଧ୍ୟ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ।

related posts

Leave a Comment