Home Breaking News / ତାଜା ଖବର ମହାକାଶରୁ ସେକେଣ୍ଡରେ ଚାରି ମାଇଲ୍ ବେଗରେ ଖସୁଛି ଚାଇନିଜ୍ ରକେଟ୍ : ଆସନ୍ତା ୧୨ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ପୃଥିବୀର ଏହି ସ୍ଥାନରେ ପଡିପାରେ…

ମହାକାଶରୁ ସେକେଣ୍ଡରେ ଚାରି ମାଇଲ୍ ବେଗରେ ଖସୁଛି ଚାଇନିଜ୍ ରକେଟ୍ : ଆସନ୍ତା ୧୨ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ପୃଥିବୀର ଏହି ସ୍ଥାନରେ ପଡିପାରେ…

by Times One Odia
Share with
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

ବେଜିଂ: ପୃଥିବୀରେ କରୋନା ମହାମାରୀ ଯୋଗୁଁ ବଢିଚାଲିଥିବା ଆତଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଚୀନ୍‌ର ଅନିୟନ୍ତ୍ରିତ ରକେଟକୁ ନେଇ ମଧ୍ୟ ଆଉ ଏକ ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଆସନ୍ତା ୧୨ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଚାଇନିଜ୍ ରକେଟ୍ ପୃଥିବୀରେ କ୍ରାସ୍ ହୋଇପାରେ । ଏହି ରକେଟ୍ ଉପରେ ଚୀନ୍‌ର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ଶେଷ ହୋଇଯାଇଛି । ରକେଟ୍ ଯେଉଁ ସ୍ପିଡ଼ ଓ ଦିଗ ଆଡକୁ ଗତି କରୁଛି ତାହା ଦେଖି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି ଯେ ଏହା ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଯେକୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ପଡିପାରେ । ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ରକେଟ୍ ଜନବହୁଳ ସ୍ଥାନ କିମ୍ବା ସମୁଦ୍ରରେ ପଡ଼ିବ ଏହା କହି ହେବ ନାହିଁ ।

ଚାଇନିଜ୍ ରକେଟର ଲମ୍ବ ପ୍ରାୟ ୧୦୦ ଫୁଟ ଓ ଏହାର ଓଜନ ୨୧ ଟନ୍ ପାଖାପାଖି ରହିଛି । ଗତ ବର୍ଷ ଏଭଳି ଏକ ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା ​​ଯେଉଁଥିରେ ମେ’ ମାସରେ ଚୀନର ଏକ ରକେଟ୍ ପଶ୍ଚିମ ଆଫ୍ରିକା ଓ ଆଟଲାଣ୍ଟିକ୍ ମହାସାଗରରେ ପଡ଼ିଥିଲା । ସେତେବେଳେ ଏହି ଚୀନର ରକେଟ୍ ପଶ୍ଚିମ ଆଫ୍ରିକାର ଏକ ଗାଁକୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଧ୍ୱଂସ କରିଦେଇଥିଲା । ଏହି ଘଟଣାର ସବୁଠାରୁ ଭଲ କଥା ଥିଲା ଏହି ଗାଁରେ କେହି ରହୁ ନଥିଲେ ।

ଯେକୌଣସି ସମୟରେ ହୋଇପାରେ ବିସ୍ଫୋରଣ
ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲଙ୍ଗ ମାର୍ଚ୍ଚ ୫ୱାଇ୨ ନାମକ ଏହି ଚାଇନିଜ୍ ରକେଟ୍ ପ୍ରତି ସେକେଣ୍ଡରେ ଚାରି ମାଇଲ୍ ବେଗରେ ତଳକୁ ଖସୁଛି । ଏହାର ଖଣ୍ଡଗୁଡ଼ିକ ଯେକୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ପଡିପାରେ । ଏହା ହୋଇପାରେ ଯେ ଏହା ଏକ ଜନବହୁଳ ସ୍ଥାନରେ ପଡିପାରେ କିମ୍ବା ଏହା କୌଣସି ଖାଲି ସ୍ଥାନରେ ପଡିପାରେ । ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଏହା ଉପରେ ନିରନ୍ତର ନଜର ରଖିଛନ୍ତି । ଚୀନ୍ ୨୯ ଏପ୍ରିଲରେ ଲଙ୍ଗ ମାର୍ଚ୍ଚ ୫ବି ୱାଇ୨ ଲଞ୍ଚ କରିଥିଲା ​​। ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ ଚୀନ୍ ମହାକାଶରେ ଏକ ନୂତନ ସ୍ପେସ୍ ଷ୍ଟେସନ୍ ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲା । ଏହା ପୃଥିବୀଠାରୁ ୧୭୦ କିଲୋମିଟରରୁ ୩୭୨ କିଲୋମିଟର ଉଚ୍ଚରେ ଭାସୁଛି ।

କ’ଣ ଥିଲା ଚୀନ୍‌ର ପ୍ଲାନ?
ଚୀନ୍ ପ୍ଲାନ କରିଥିଲା ​​ଯେ ଏହି ରକେଟ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଟିଆଙ୍ଗଙ୍ଗ ନାମକ ଏକ ଚାଇନାର ସ୍ପେସ୍ ଷ୍ଟେସନ୍ ମହାକାଶରେ ନିର୍ମାଣ ହେବ । ଯାହା ୨୦୨୨ ସୁଦ୍ଧା ଶେଷ ହେବ । ଏହା ପରେ ଏହି ସ୍ପେସ୍ ଷ୍ଟେସନ୍ ପୃଥିବୀ ଚାରିପଟେ ବୁଲିବ ଓ ମହାକାଶରୁ ପୃଥିବୀ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେବ । କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଖବର ହେଉଛି ଯେ ଏହି ରକେଟ୍ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହରାଇଛି ଓ ଏହାର ଆବର୍ଜନା ଅନେକ ଦେଶ ଉପରେ ପଡିପାରେ । ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟ ଏହା ଜାଣିଛି କିନ୍ତୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା ବିଷୟରେ କୌଣସି ଚେତାବନୀ ନିଜ ତରଫରୁ ଦେଇ ନାହିଁ।

related posts

Leave a Comment