Home Breaking News / ତାଜା ଖବର ଭାଗ୍ୟଶାଳୀ ବଜ୍ରକାପ୍ତା । ଶିକାରୀ କବଳରୁ ମୁକ୍ତ ହେଲା ଜୀବନ୍ତ

ଭାଗ୍ୟଶାଳୀ ବଜ୍ରକାପ୍ତା । ଶିକାରୀ କବଳରୁ ମୁକ୍ତ ହେଲା ଜୀବନ୍ତ

by Times One Odia
Share with
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଭାଗ୍ୟଶାଳୀ ବଜ୍ରକାପ୍ତା । ଶିକାରୀ କବଳରୁ ମୁକ୍ତ ହେଲା ଜୀବନ୍ତ ବଜ୍ରକାପ୍ତା । ନିର୍ଭରଯୋଗ୍ୟ ସୂଚନା ଆଧାରରେ ଏସଟିଏଫ ଟିମ୍ କଟକ ଜିଲ୍ଲା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଅଭିମନପୁର ବନ୍ୟଜନ୍ତୁଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଜୀବନ୍ତ ପାଙ୍ଗୋଲିନ ବିକ୍ରୟ ଡିଲ ବେଳେ ମାଡିବସିଥିଲା ଏସ ଟି ଏଫ । ଜଣେ ଅଭିଯୁକ୍ତ କେଶବ ସାହୁକୁ
ଅଭିମନପୁର ଗାଁରୁ ଧରାଯାଇଥିଲା। ଗୋଟିଏ ଲାଇଭ୍ ପାଙ୍ଗୋଲିନ୍ ଏବଂ ତାଙ୍କ ନିକଟରୁ ଅପରାଧୀ ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ କରାଯାଇଥିଲା।
ଏହି ସଂଯୋଗରେ ଗତ ୧୬ ତାରିଖରେ STF PS କେସ୍ ନଂ 14 | U / s 379/411/120 (B) IPC r / w | ୱାଇଲ୍ଡ ଲାଇଫ୍ (ସୁରକ୍ଷା) ଅଧିନିୟମ, 1972 ରେ ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଥିଲା |
ଜବତ ହୋଇଥିବା ଜୀବନ୍ତ ପାଙ୍ଗୋଲିନ୍ ଆଥାଗଡର DFO କମ ୱାଇଲ୍ଡ ଲାଇଫ ୱାର୍ଡେନକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯିବ |
ସୁରକ୍ଷିତ ହେପାଜତ ପାଇଁ ଅଧିକ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଚାଲିଛି।
ଭାରତୀୟ ପାଙ୍ଗୋଲିନ୍ (Manis crassicaudata), ଯାହାକୁ ମୋଟା ଲାଞ୍ଜ ବିଶିଷ୍ଟ ପାଙ୍ଗୋଲିନ୍ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ |
ଓଡିଆରେ ଆଣ୍ଟିଏଟର ଏବଂ ବଜ୍ରକାପ୍ତା ଏକାକୀ, ଲାଜୁଆ, ଧୀର ଗତିଶୀଳ, ରାତିର ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀ ପ୍ରାଣୀ | ଏହା ଏକ କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ ଯାହା ୱାଇଲ୍ଡ ଲାଇଫ୍ ପ୍ରୋଟେକସନ ଆକ୍ଟ ଅଧୀନରେ ପଶୁମାନଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଦିଆଯାଉଛି ।ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ ନିମନ୍ତେ ଏଗୁଡିକ ଅଧୀନରେ ଥିବା ଅପରାଧଗୁଡ଼ିକ|
ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଦଣ୍ଡ ପାଇଁ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି |
ଗତ ଏକ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ ଅପରାଧୀ / ପୋଚରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଡ୍ରାଇଭରଏ, STF ପ୍ରାୟ 12 ଟି ଚିତାବାଘ ଚର୍ମ, 06 ନୋ ହାତୀକୁ ଜବତ କରିଛି |
ଟସ୍କ, 02 ହରିଣ ଚର୍ମ, 03 ଜୀବନ୍ତ ପାଙ୍ଗୋଲିନ୍ ଏବଂ 05 କିଲୋଗ୍ରାମ ପାଙ୍ଗୋଲିନ୍ ମାପକାଠି ଏବଂ 25 ବଣୁଆ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି । ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ ଅପରାଧୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସମୁଦାୟ 14 ଟି ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି। ସଂଗଠିତ ଅପରାଧକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ STF ହେଉଛି ଓଡିଶା ପୋଲିସର ଏକ ବିଶେଷ ୱିଙ୍ଗ୍ | ରାଜ୍ୟ ବନ୍ୟ ଜୀବନ ଅପରାଧ STF ର ଏକ କେନ୍ଦ୍ର କ୍ଷେତ୍ର ହୋଇ ରହିଥାଏ ଏବଂ STF ଜାରି ରହିବ |
ବନ୍ୟ ଜୀବନ ଅପରାଧ ଏବଂ ଅପରାଧୀଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଏହା ଏକ ଡ୍ରାଇଭ୍

related posts

Leave a Comment