Home Breaking News / ତାଜା ଖବର ଦିଲ୍ଲୀରେ ଦୀପାବଳିରେ ଫୁଟିଲା ବାଣ: ବିପଜ୍ଜନକ ହେଲା ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ

ଦିଲ୍ଲୀରେ ଦୀପାବଳିରେ ଫୁଟିଲା ବାଣ: ବିପଜ୍ଜନକ ହେଲା ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ

by Times One Odia
Share with
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦୀପାବଳିରେ ଦେଶର ରାଜଧାନୀରେ କଟକଣାରେ ତ ପାଳନ ହେଲା ଆଲୋକର ପର୍ବ ଦୀପାବଳି । ହେଲେ କିଛି ସ୍ଥାନରେ ଏହି ଅବସରରେ ବାଣ ଫୁଟା ଯାଇଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଏବେ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ଦେବେ ଦିଲ୍ଲୀ ବାସୀ । କାରଣ ଆହୁରି ଅଧିକ ବିପଦଜନକ ହୋଇଛି । ଦିଲ୍ଲୀରେ ‘ବିପଜ୍ଜନକ’ ବାୟୁ, ଦିୱାଲି ରାତିରେ ଅବସ୍ଥା ଆହୁରି ଖରାପ ହୋଇଯାଇଛି ।
ବାୟୁ ସ୍ତରର ଏହି ସ୍ତର ବା ବିପଜ୍ଜନକ ବର୍ଗ ହେଉଛି ଶେଷ ରଙ୍ଗ , ତାହା ହେଉଛି, ଏହା ପରେ ଅନ୍ୟ ବର୍ଗ ନାହିଁ , ଏହା ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ଖରାପ ପରିସ୍ଥିତି ତେବେ ଦିଲ୍ଲୀର ଅନେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ବାୟୁ ଗୁଣବତ୍ତା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଖରାପ ଅଟେ।
ବିଶେଷଜ୍ଞ ଏବଂ ସରକାରୀ ଏଜେନ୍ସିମାନେ ଦୀପାବଳି ରାତିରେ ଏକ ଗମ୍ଭୀର ଅନୁମାନ କରିଛନ୍ତି ଜ୍ଝ ଶନିବାର ସକାଳେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଏୟାର କ୍ୱାଲିଟି ଇଣ୍ଡେକ୍ସ ୪୨୪ ଅର୍ଥାତ୍ ‘ବିପଜ୍ଜନକ’ ବର୍ଗରେ ଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଏହି ପରିସ୍ଥିତି ଦିଲ୍ଲୀର ଆନନ୍ଦ ବିହାର ଅଞ୍ଚଳର।
ଏହାପୂର୍ବରୁ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ହାରାହାରି ବାୟୁ ଗୁଣବତ୍ତା ସୂଚକାଙ୍କ ଥିଲା ୩୨୪ , ଗୁରୁବାର, ବୁଧବାର ଏବଂ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଏହା ଯଥାକ୍ରମେ ୩୧୪, ୩୪୪ ଏବଂ ୪୭୬ ଥିଲା କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପ୍ରଦୂଷଣ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବୋର୍ଡ ଅନୁଯାୟୀ, ନଭେମ୍ବର ୪ ରୁ ନଭେମ୍ବର ୯ ପର‌୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଦିଲ୍ଲୀର ପ୍ରଦୂଷଣ ସ୍ତର କ୍ରମାଗତ ୭ ଦିନ ‘ଗୁରୁତର’ ବର୍ଗରେ ରହିଥିଲା।
ଆଇଏମଡି କହିଛି ଯେ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ବିଶୃଙ୍ଖଳା ପବନର ବେଗ ବଢିଲେ ଦୀପାବଳି ପରେ ସ୍ଥିତିରେ କିଛିଟା ସୁଧାର ଆସିପାରେ ।

related posts

Leave a Comment